ქალაქ ნეაპოლში ფუნქციონირებს, ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის ცენტრები, სადაც მუშაობენ იურისტები, ფსიქოლოგები და მედიატორები
- არ ვუცემივარ;
- კიბეზე დავეცი;
- მხოლოდ ერთხელ მოხდა;
- მეც ისე ვუპასუხე, რომ ალბათ ჩემი ბრალია. - ეს არის იმ მცირე პასუხთა ჩამონათვალი, რომელსაც ძალადობის მსხვერპლი ქალები ფიქრობენ და საუბრობენ.
მამაკაცის ძალადობის ფორმები ქალზე, ფიზიკურის გარდა,შეიძლება იყოს - სოციალური, კულტურული, ფსიქოლოგიური, სტრუქტურული, რომელიც წარმოიქმნება და იკვეთება, ეკონომიკური და სოციალური დისკრიმინაციის საფუძველზე.
ძალადობის სპირალის შესაჩერებლად, აუცილებელია დუმილისა და იზოლაციის დარღვევა, ძალადობის აღიარება და მისი ყველა ფორმის წინააღმდეგობა: ფსიქოლოგიური, ფიზიკური, სექსუალური, ეკონომიკური.
ქალაქ ნეაპოლში, ფუნქციონირებს, ძალადობის საწინააღმდეგო ბრძოლის ცენტრები,სადაც მუშაობენ იურისტები, ფსიქოლოგები და მედიატორები, რომლებიც სთავაზობენ მოსმენა, დახმარებას რისკის შეფასებაში და ძალადობისგან თავის დაღწევას. მოქმედებს ტრეფიკინგის და ძალადობის დამხმარე 24 საათიანი ცენტრი, ტელ. 350/9742562 ან 1522 ცხელი ხაზი.
აღნიშნული ცენტრები მდებარეობს შემდეგ მისამართებზე: Via concezione a montecalvario, 26 Tel. 0817953191 Tel. 081 7953190 ორშაბათიდან პარასკევამდე შემდეგ საათებში: 9.30 - 13.30 ორშაბათი, ოთხშაბათი, ხუთშაბათი 14.00-იდან -18.00 საათამდე.
Via S. Agostino degli Scalzi Salita San Raffaele, 61 Tel. 0817952615 ორშაბათი, სამშაბათი, ოთხშაბათი და პარასკევი 9.30-იდან 13.30 საათამდე. ხუთშაბათი 10.30-იდან 14.30 საათამდე Via Diocleziano, 330 Tel.0817958010
ორშაბათი, ოთხშაბათი, პარასკევი 9.00-იდან 13.00 საათამდე სამშაბათი 10.00-იდან 14.00 საათამდე ხუთშაბათი 14.00-იდან 18.00 საათამდე Piazza Guarino 26 Tel.0817952254
ორშაბათიდან პარასკევამდე 9.00-იდან 13.00 საათამდე Corso sirena, 305 Tel. 3880979950 ორშაბათიდან პარასკევამდე 9.30-იდან 13.30 საათამდე.